הסכנה : מים שלא נראים לעין

מאת אמנון רם, מומחה לשיקום נזקים בחברת BELFOR ISRAEL

מי גשם שחדרו למבנה מציפים גם חללים נסתרים מהעין במים עומדים, וללא טיפול מיידי לסילוק יסודי של המים הנזקים ימשיכו להתפתח.

מדובר ברטיבות בקירות, בעובש ובקורוזיה (חלודה), המלווים בריחות טחב לא נעימים ובמקרים מסוימים גם בסכנות בריאותיות לשוהים בבית.

ללא טיפול מהיר יתפשט הנזק גם לתכולת הבית ולציוד אלקטרוני הנמצא במבנה.

הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להזמין איש מקצוע מומחה שיבחן ביסודיות את הנזק שנגרם וימליץ על טיפול מקצועי ומהיר לעצירת הנזק ולשיקום מה שנפגע.

לא די בפינוי המים הנראים לעין ובצביעת קירות שנפגעו. חשוב לעבוד בצמוד לחברות הביטוח ולשמאים ולבחון במשותף פתרונות מקיפים כמו שאיבת המים מהקירות ומתת-הרצפה באמצעים מיוחדים ושיקום הציוד שנפגע במעבדות המתמחות בכך.

כך למשל, מים הבאים במגע עם ציוד חשמלי או אלקטרוני גורמים להתפתחות קורוזיה בלוחות הפיקוד והבקרה. ככל שנמהר לטפל בציוד שנפגע, כך גדלים הסיכויים שאפשר יהיה לשקמו.

במקרים שבהם לא מתאפשרת הוצאת הציוד, לדוגמה: במקרים שמדובר בשרתים, אפשר לפרוס מעבדות ניידות בשטח ולספק מענה מהיר ויעיל במקום.

נזק רב יכול להיגרם גם למסמכים, לספרים ולרשומות חשובות אחרות המהותיים לחיינו הפרטיים והעסקיים גם בעידן הממוחשב. בעת מגע עם מים מתחילים תהליכים פיזיקליים, כימיים וביולוגיים המחריפים במהירות את הנזק הנגרם. לכן גם כאן ישנה חשיבות לטיפול מהיר, היכול להציל מסמכי נייר, ספרים, תצלומים, קלף ויצירות אומנות, כמו גם מדיה מגנטית ומדיה אופטית.

 

קרן גדיש
Author: קרן גדיש